Puszcza Notecka

Jezierce – opuszczona osada w Puszczy Noteckiej

W niedzielę zrobiliśmy sobie wycieczkę po Puszczy Noteckiej.

Mój mąż uwielbia tutaj biegać i jeździć na rowerze. Obiegł i objechał Puszczę Notecką już chyba wzdłuż i wszerz, robiąc setki kilometrów. Te tereny zresztą zna od dziecka bo tu się wychowywał. No nie w samej puszczy ale w miasteczku na jej pograniczu. Drogi biegnące przez puszcze przeważnie są utwardzone i szerokie, gdzieniegdzie kamieniste. Idzie się wygodnie a po drodze można odpocząć w przygotowanych miejscach piknikowych.

w Puszczy Noteckiej
Puszcza Notecka

Puszcza Notecka to ogromny kompleks leśny

Położony w Kotlinie Gorzowskiej w międzyrzeczu Warty i Noteci o powierzchni ponad 1300 km² . Rosną tu głównie sosny ze sztucznych nasadzeń. W latach 1922-1923 drzewostany Puszczy Noteckiej zostały doszczętnie zniszczone przez groźnego szkodnika lasów – motyla strzygonię choinówkę. Ocalałe resztki starszego lasu, ok. 120–130 letniego[, znajdują się m.in. w rezerwacie Cegliniec. Za najstarsze drzewo puszczy uchodzi dąb Józef rosnący w Marianowie (w pobliżu Sierakowa)

My wybraliśmy się w niedzielne popołudnie na wycieczkę do miejsca, które od dawna chciałam zobaczyć.

Kierunkowskazy
Puszcza Notecka

To miejsce to położona ok. 7 km na północ od Świniar i 5 km na południe od Lipek Wielkich w sercu Puszczy Noteckiej opuszczona osada leśna Jezierce (niem. Seewitz). Krzyżują się tam gruntowe drogi ze Świniar, Lipek Wielkich, Goszczanowa i Murzynowa.

Trochę historii

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość należała do wsi mniejszych w ówczesnym pruskim powiecie Międzyrzecz w rejencji poznańskiej[. Jezierce stanowiły część majątku Świniary, którego właścicielem był wówczas v. Brunn.[ Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś składała się z dwóch folwarków i liczyła łącznie 89 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 13 dymów (domostw). Około 1850 r. upolowano tu ostatniego wilka. W 1936 Jezierce liczyły jeszcze 10 budynków, były tu szkoła i cmentarz. Po 1945 większość budynków rozebrano, pozostała jedynie leśniczówka i resztki cmentarza z XIX i XX wieku

skrzyżowanie dróg
skrzyżowanie dróg

Leśniczówka

Wiedziałam tylko, że stoi tam leśniczówka, a mój mąż mówił, że nigdy nikogo tam nie widział jeżdżąc na rowerze czy biegając. I jakież było nasze zdziwienie gdy okazało się, że jednak ktoś tam jest. Weszliśmy i zapytaliśmy czy możemy zrobić kilka zdjęć. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci i oprowadzeni po leśniczówce i obejściu.

Leśniczówka
Leśniczówka w Jeziercach

Podobno było tam kiedyś jeziorko ale prawdopodobnie zarosło.Okazało się, że w pobliżu znajdują się jeszcze pozostałości starego cmentarza. Poszliśmy zobaczyć i przy okazji znaleźliśmy skrytkę geocaching. W ten sposób upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Zobaczyliśmy fajne miejsce i zaliczyliśmy kolejna skrytkę.

cmentarz
Opuszczony cmentarz w Jeziercach

Wycieczka była udana, zrobiliśmy 16 km ale było warto. Jeśli będziecie gdzieś w okolicy Puszczy Noteckiej to wybierzcie się w to miejsce koniecznie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.