skórki z ogórka

Nie wyrzucaj – wykorzystaj skórki z ogórka

Skórki z ogórka możesz wykorzystać, nie wyrzucaj ich. Wykorzystując resztki, skórki, obierki przyczyniasz się do ograniczenia śmieci, których generujemy ogromne ilości. Jest to zgodne z coraz popularniejszą ideologią zero waste. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na wykorzystanie skórek z ogórków.

1. Zrób lemoniadę

Jeśli masz ogórki ze sprawdzonego źródła, nie pryskane to zrób ze skórek pyszną lemoniadę. Potrzebujesz skórki z ogórka, 2 cytryny, świeżą miętę, miód

  • skórki z ogórka poszatkuj lub zetrzyj na tarce,
  • zetrzyj skórkę z jednej cytryny i wyciśnij z niej sok,
  • sok z cytryny, skórki z ogórka, miód wymieszaj razem w dzbanku i odstaw na kilka minut,
  • zalej zimna wodą dodaj plasterki cytryny i listki świeżej mięty

2. Zrób ocet ze skórki z ogórka

Ocet ze skórek ogórka możesz wykorzystać na wiele sposobów do zaprawiania sałatek, czy innych potraw, w kosmetyce, do picia (1-2 łyżeczki na szklankę wody) lub do sprzątania.
Jak zrobić ocet?

Do słoika wrzuć skórki z ogórka, do około 2/3 wysokości, zalej do wysokości 3/4 słoika, chłodną wodą z cukrem w proporcjach: 1 łyżka cukru na 1 szklankę wody. Przykryj czystą ściereczką, ale pamiętaj aby codziennie czystą łyżką zamieszać ocet, żeby zapobiec powstaniu pleśni. Odstaw na około 3 tygodnie, po tym czasie zlej do butelki, zamknij i ocet gotowy.

3. Zadbaj o cerę

Maseczka ze skórki z ogórka

Maseczka z ogórka jest dobra dla każdego rodzaju cery. Rozjaśnia cerę i nawilża, działa lekko ściągająco, likwiduje obrzęki i cienie pod oczami. Doskonale do tego celu nadadzą się skórki z ogórka.

Jak zrobić maseczkę?
Po prostu ułóż skórki ogórka wewnętrzną stroną na twarzy na kilka minut.

Po ściągnięciu, skórki możesz wykorzystać do odstraszenia mrówek lub wrzucić do kompostownika

4. Sposób na mrówki

Zapach ogórków działa odstraszająco na mrówki. W ciemnej warstwie skórki ogórka są gorzkie kukurbitacyny, których mrówki nie znoszą bo działają na nie jak trucizna. Jeśli więc chcesz pozbyć się mrówek połóż obierki z ogórka w miejscu gdzie one się pojawiają.

5. Polerowanie i wybielanie

Wykorzystaj skórki ogórka do polerowania stali nierdzewnej oraz do czyszczenia i wybielania umywalek i ceramicznych wanien.

Skórki zetrzyj na tarce dodaj trochę zwykłej kuchennej soli i powstałą paką obłóż miejsca które chcesz wyczyścić. Po 20 minutach zetrzyj papkę.

6. Kompost

Nie wyrzucaj skórek do śmieci, wyrzuć do kompostownika. Nawet gdy mieszkasz w bloku możesz kompostować na balkonie. W sieci znajdziesz wiele gotowych balkonowych kompostowników. A ziemia z kompostownika przyda się do balkonowego ogródka.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.