Małe kroki do zmiany stylu życia

Małe kroki to proces

Zmiana stylu życia na zdrowy i bardziej świadomy, to jest długi proces. Nie da się ot tak z dnia na dzień zmienić wszystkich swoich przyzwyczajeń, a tym bardziej gdy masz rodzinę. Często decyzja o zmianie spowodowana jest jakimiś chorobami i często gdy zdrowie wraca do normy stare nawyki również wracają. To jak z efektem jojo podczas odchudzania, gdy po jakimś czasie drastycznej diety stwierdzasz, że waga jest już ok i wracasz do normalnej diety.

Znam to z doświadczenia i wiem, że niełatwe to wyzwanie.

Przeszłam też etap choroby i chęci zmiany wszystkich złych nawyków od razu. Nie da się!
Efekt jojo też nie jest mi obcy. Wiele nieudanych prób zrzucenia wagi, walka z wilczym głodem, bunt, że muszę sobie czegoś odmawiać i złość, że znowu się poddałam….

Dlatego wybrałam metodę małych kroków, stopniowe wprowadzanie zmian, które nie będą chwilowe, ale staną się stylem życia – to najlepsza dla mnie droga.

Małe kroki – małe zmiany

Pomału wprowadzam do swojego życia zmiany w jadłospisie, pielęgnacji, trybie życia. Nie zrobię rewolucji w kuchni wyrzucając wszystko co niezdrowe i nieeko, ale staram świadomie wybierać produkty. Unikam produktów przetworzonych, czytam etykiety, wprowadzam nowe potrawy. Zmieniłam też kosmetyki na bardziej naturalne, często wykorzystuję produkty z kuchni do pielęgnacji. Staram się być bardziej aktywna chociaż muszę przyznać, że to dla mnie najtrudniejszy obszar.

Nie walczę ze sobą i nie katuję się gdy np. zjem coś niezdrowego raczej traktuje to jak lekcję nie jak porażkę.
Zmiana stylu życia to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, to obserwacja swojego organizmu, to zmiana myślenia na pozytywne, to praca nad relacjami z bliskimi, to bycie bardziej uważnym na otaczający świat, to wdzięczność za to co mam, to dążenie do harmonii w życiu zawodowym i osobistym, to świadome uważne życie, praca nad sobą i ciągły rozwój osobisty.

Metoda małych kroków wywodzi się z filozofii KAIZEN o której pisałam tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.