słuchawki

Podcasty – czy wiesz co to jest?

Idąc ulicą, jadąc jakimś publicznym środkiem transportu widzę mnóstwo ludzi ze słuchawkami na uszach. Wiek nie ma tu znaczenia, słuchają i starsi i młodsi. Czasem zastanawiam się czego słuchają: muzyka, audiobooki, radio a może podcasty? Niekiedy dźwięk jest tak głośny, że słuchać muzykę.

Ja też słucham, słucham w drodze, idąc, jadąc, czekając na coś.

Słucham różnych rzeczy choć muzyki raczej rzadko, najczęściej są to książki lub podcasty. Podcasty bardzo polubiłam a jest ich tak dużo, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Audiobooki stały się popularne od kilku, kilkunastu lat ale ja książkę mówioną znam już od dziecka, za sprawą mojej Babci. Babcia była niewidoma ale uwielbiała czytać, wypożyczała książki z biblioteki na kasetach w ilościach hurtowych 🙂

Zródło: Pixabay

Chodziłam z Babcią do tej biblioteki, za każdym razem dźwigając torbę z kasetami. Jedna książka to było kilkanaście a czasem kilkadziesiąt kaset magnetofonowych a Babcia wypożyczała po 2 – 3 książki, czasem więcej na raz. Zawsze pytała o nowości i czekała na nie. Niektóre książki wypożyczała po kilka razy. Niejednokrotnie coś co akurat słuchała wpadło mi w ucho i zaciekawiło.

Gdy pojawiły się audiobooki nie było dla mnie to nowością, zmieniły się tylko format i nośniki. W dzieciństwie miałam kilka audycji, słuchowisk dla dzieci na kasetach i na płytach winylowych. Słuchałam ich na okrągło. Do dzisiaj pamiętam melodie, piosenki, głosy. Uwielbiałam Pinokia, Sierotkę Marysię i Księżniczkę na ziarnku grochu. Kilka lat temu znalazłam w sieci tamtą wersję jednej z nich i słuchał ją mój syn a ja razem z nim. Później, zaczęły się pokazywać książki na płytach CD. Do dzisiaj mam małą kolekcję, nie wyrzucam ich, mimo że już od dawna ich nie używam.

Moi starsi synowie należą do tego pokolenia, które słuchało muzyki i audiobooków na odtwarzaczach mp3. Pamiętacie? Takie małe urządzenia na które wgrywało się ulubione utwory. Ktoś jeszcze tego używa? Dzisiaj jest łatwiej a dostęp do muzyki, audiobooków, podcastów jest powszechny i nikogo już nie dziwi. Wystarczy komputer lub telefon. Ja jak chyba większość słucham na telefonie, moi synowie, mąż również. Słucham z telefonu, w drodze przez słuchawki, w domu podłączam telefon do głośnika.

Co to są podcasty?

Mimo, iż książki i słuchowiska w formie audiobooków są już powszechnie znane okazuje się, że podcasty dla wielu są czymś nieznanym. Z czasem ta forma z pewnością stanie się równie popularna jak audiobooki. Podcasty to takie audycje internetowe, w stylu radiowym, ale w przeciwieństwie do audycji radiowych nie są nadawane na żywo. Możesz je odsłuchać kiedy chcesz. Tworzą je osoby chcące podzielić się ze słuchaczami swoimi pasjami, zainteresowaniami, historią, wiedzą. Często sami je nagrywają i montują. Ale są też podcasty nagrywane przez profesjonalne studia czy stacje radiowe. Podcasty są najczęściej publikowane w formie odcinków i trwają od kilku minut do nawet 2 godzin. Może to być monolog jednej osoby lub rozmowa dwóch osób.

Niektóre podcasty są tworzone jednocześnie w formie wideo, jednak dla mnie zawsze lepszą formą jest audio. Wszyscy lubimy opowieści a podcasterzy głosem wyczarowują swój świat opowiadając bardzo ciekawe historie i budując obrazy w naszej wyobraźni. Oglądając film nie ma już zbyt wiele miejsca na wyobraźnię a słuchając głosu sama tworzysz obrazy do słuchanej opowieści. Oglądałaś kiedyś film po przeczytaniu książki? Czy Twoje wyobrażenie było takie same jak przedstawione w filmie? A odwrotnie? Czy nie jest tak, że gdy czytasz książkę po obejrzeniu filmu to już zawsze Twój mózg odtwarza obrazy zapamiętane z filmu. Podcasty są bardzo praktyczne. Możesz je odsłuchać gdzie i kiedy chcesz. Nie musisz się skupiać na tekście czy obrazie. Wystarczy telefon i słuchawki. I do tego większość podcastów jest darmowa.

Istnieje wiele platform, bibliotek audiobooków i podcastów o tak przeróżnej tematyce, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Podcastów szukaj na YouTube gdzie są często publikowane w formie videocastów ale też w formie tylko mówionej.

Najpopularniejsze platformy to:

  • Spotify
  • Google Podcast
  • iTunes
  • Apple Podcasts
  • strony internetowe autorów podcastów

Jeśli masz jakiś swój ulubiony podcast, audiobook podziel się w komentarzu, zainspiruju innych do słuchania.

Spodobał Ci się ten wpis? Zostaw komentarz 🙂 Zachęcam Cię również do polubienia mojej strony na Facebooku i zaobserwowania na Instagramie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.