Kolagen? Z czym kojarzy Ci się kolagen?

Kolagen … . Chyba każdy gdzieś słyszał to słowo. Każdemu z czymś się kojarzy. Głownie z kremami przeciwzmarszczkowymi, stawami i żelatyną. To dobre skojarzenia jednak czym kolagen naprawdę jest, wie niewiele osób.
galaretki kolagen
 
 
Nazwa kolagen pochodzi z języka greckiego: kolla – co oznacza klej i gennan czyli produkować. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „klejorodny” i odpowiada to jego zastosowaniu. 
 
Jest to tzw. białko młodości.
 
Kolagen jest najważniejszym i najbardziej powszechnym białkiem występującym w organizmie człowieka
 
Stanowi ok. 30% całkowitej masy białka ludzkiego i ok. 70% masy białek w samej skórze. Składa się z aminokwasów, czyli połączonych ze sobą związków chemicznych. Jest  zbudowany z trzech połączonych ze sobą łańcuchów aminokwasów. Wiele potrójnych łańcuchów (spirala trzech łańcuchów) tworzy jedno włókno kolagenowe.
 
Kolagen powstaje w komórkach wytwórczych: fibroblastach i chondrocytach. W skrócie mechanizm działania kolagenu opiera się na stymulacji fibroblastów do produkcji własnego kolagenu, gdyż podlega on ciągłym procesom wymiany. Np pełna wymiana  w skórze trwa ok 4,5 miesiąca.
 
Występuje między innymi w tkance łącznej, skórze, kościach, stawach, ścięgnach, wątrobie, nerkach, sercu, płucach, rogówce oka, błonach, naczyniach włosowatych. Odpowiada za odnawianie komórek skóry i jej prawidłowe nawilżenie.
 
zmarszczki
 
 
Jego włókna są niezwykle elastyczne i wytrzymałe. Jak już wcześniej pisałam  ma właściwości „klejorodne”. Pełni funkcje podporowe, czyli utrzymuje nasze narządy wewnętrzne na właściwym miejscu. 
 
Przez całe nasze życie nieprzerwanie w naszym organizmie następuje wymiana kolagenu
 
U młodych i zdrowych organizmów kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany. Jednak między 25 – 30 rokiem życia ten proces zwalnia, produkcja kolagenu maleje i prowadzi do jego niedoborów. Najszybciej zauważalne to jest w naszej skórze. Z biegiem lat traci ona swą jędrność i gładkość, staje się cieńsza, sucha i pojawiają się zmarszczki, cellulit, rozstępy.
 
Niedobór kolagenu odczuwalny jest nie tylko na zewnątrz,
ale też wewnątrz naszego organizmu. 
 
Przy jego niedoborze obniża się odporność organizmu, jesteśmy bardziej podatni na choroby. Kolagen bierze udział produkcji mazi stawowej, substancji mającej za zadanie zmniejszać tarcie w stawach przez smarowanie powierzchni chrząstek. Gdy go brakuje nasze kości stają się kruche, mięśnie wiotczeją, stawy sztywnieją, stają się bolesne, pojawiają się bóle kręgosłupa, pogarsza się funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Na obniżenie produkcji kolagenu i jego niszczenie wpływ maja także choroby i wzmożona aktywność fizyczna i stres. Również nadmiar słońca powoduje rozpad kolagenu, dlatego umiar w opalaniu sprzyja utrzymaniu młodej skóry. 
aktywność
 
Dlatego, aby otrzymać organizm w dobrej formie 
niezwykle istotne jest uzupełnianie jego braków. 

2 thoughts on “Kolagen? Z czym kojarzy Ci się kolagen?”

  1. Pingback: Dobroczynne właściwości kolagenu - ŻYCIE Z PASJĄ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.